آموزش مهارت های موفقیت و کارآفرینی

زندگینامه افراد موفق - افراد موفق ایران - افراد موفق جهان

محمدعلی کلی قهرمان سنگین‌وزن جهان در رشته بوکس، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های ورزشی تاریخ بود. او در تاریخ سوم ژوئن سال جاری درگذشت. کلی علاوه بر موفقیت‌های زیادی که در رشته‌ی ورزشی خود داشت، به عنوان اسطوره‌ای انسانی نیز شناخته می‌شد و جملات و سخنان او برای بسیاری از مردم، جذاب و تاثیرگذار بودند. در ادامه با سمينارما همراه باشید.

محمدعلی کلی، در تاریخ سوم ژوئن سال جاری میلادی پس از تحمل سال‌ها بیماری پارکینسون، درگذشت. او یکی از پرافتخارترین قهرمانان بوکس سنگین‌وزن جهان بود که قهرمانی جهان و المپیک را در کارنامه‌ی خود داشت. کلی به عنوان یک فعال اجتماعی نیز فعالیت‌های زیادی داشت و افراد زیادی در سرتاسر جهان از رفتارها و سخنان او الهام می‌گرفتند.

درس‌های رهبری از اسطوره‌ی ورزش محمد علي كلي

چند روزی از درگذشت قهرمان بزرگ ورزش آمریکا و جهان محمد علی کلی بیشتر نمی‌گذرد. افراد کمی در دنیا در هر حوزه‌ای هستند که می‌توان زمان را به دو دوره‌ی قبل و بعد از آن‌ها تقسیم کرد. محمد علی کلی یکی از آن‌هاست و این فراتر از مرزهای بوکس و ورزش، بلکه در حوزه‌ی رهبری و آزادی بیان است. هر قهرمان امروزی‌ای زیر سایه‌ی وی است. هر رهبری، هر شخص ضد جنگی، هر سخنران و خطابه‌گویی و هر شخصی که برای عدالت تلاش می‌کند. هیچ‌کس قبل از او کاری را نکرده بود که وی کرد. کافیست قهرمانان امروزی را با وی مقایسه کنید. مایکل فلپس و مایکل جوردن در حوزه‌ی ورزش خود یکه‌تاز بودند ولی چه تغییر اجتماعی‌ای در خارج از حوزه‌ی ورزشی خود ایجاد کردند؟ کدامشان با تمام صداقتش صحبت می‌کند؟ خطابه‌گوها و سخنرانان امروزی را نگاه کنید. کدامشان با چنین قلبِ بازی صحبت می‌کند؟ کدامشان برای اعتقاداتشان اینچنین هزینه می‌دهند؟ چه کسی این تعداد انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ کدام شاعر یا موسیقی‌دان این‌همه عبارت را اینچنین معنی‌دار کنار هم قرار می‌دهد و یک سخنرانی عمومی فوق‌العاده می‌کند؟

درس‌های رهبری از اسطوره‌ی ورزش محمد علي كلي
محمد علی کلی: یک رهبر بزرگ

در دنیای کسب‌و‌کار ما تلاش می‌کنیم تا بر دیگران تاثیر بگذاریم و آن‌ها را رهبری کنیم. ما می‌خواهیم از رهبران موفق و بزرگ یاد بگیریم.
اگر محمد علی کلی را یک رهبر بزرگ که می‌توانید از وی یاد بگیرید نمی‌دانید، باید تجدید نظر کنید. در کلاس‌های رهبری دانشگاهی به دانشجویان یاد داده می‌شود تا با اصالت و خلوص صحبت کنند و از محمد علی کلی به عنوان مثال این موضوع استفاده می‌شود. شاید وی بزرگترین مثالی باشد که می‌شود از شخصی زد که با اصالت و خلوص صحبت می‌کند. شخصی که ادعا می‌کرد هیچ‌گاه در زندگی‌اش کتابی نخوانده، خلوصش در صحبت کردن صدایش را آن چنان تاثیرگذار می‌کرد که پول و مقام و حتی تحصیلات نمی‌توانست این کار را بکند. هیچ چیزی نمی‌تواند ما را از این باز دارد که با خلوص و صلابت و قلب باز مثل وی صحبت کنیم. اگر از آمریکایی‌ها در مورد بزرگترین رهبر تاریخ بپرسید، تقریبا همه‌ی آن‌ها مارتین لوتر کینگ را نام خواهند برد. عادلانه است که بگوییم هر کس کینگ را رهبری کرده باشد رهبری بزرگ است. محمد علی کلی این کار را انجام داد.

درس‌های رهبری از اسطوره‌ی ورزش محمد علي كلي
محمد علی کلی چطور مارتین لوتر کینگ را رهبری کرد؟

تعداد کمی از آمریکایی‌های شناخته شده بودند که هم‌پای مارتین لوتر کینگ با اصالت صحبت می‌کردند. حتی پس از آن‌که وی جایزه صلح نوبل را برد، تلاش کرد تا در انظار عمومی هم پس از اعلام ضدیت در محدوده‌ی شخصی‌اش، در مخالفت با جنگ ویتنام سخن بگوید. محمد علی کلی علیرغم این‌که نه سیاست‌مدار بود و نه دولتی، مارتین لوتر کینگ را رهبری کرد. در مقابل، او فقط بسیار سرراست و با خلوص انسانی صحبت می‌کرد. این یعنی فیلتری را که بسیاری از مردم در صحبت کردنشان به کار می‌برند تا چیزی نگویند که از آن پشیمان شوند، استفاده نمی‌کرد. علی هیچ مدرک مرتبطی نداشت. او فقط با صلابت صحبت می‌کرد. حتی می‌توان گفت که او آن زمان ساده صحبت می‌کرد. بدون عمق یا وسعتی که حرف‌های مارتین لوتر کینگ بعدا از آن برخوردار بود. هر کسی می‌تواند اگر تجربه‌ی سخن گفتن با خلوص را داشته باشد، این‌چنین رک و بی پرده صحبت کند. شاید امروز نتوانیم ریسکی را که یک خطابه‌گو در جمع مردم می‌پذیرد تا در انظار عمومی در زمان جنگ، با دولت آمریکا مخالفت کند، درک کنیم. در آن زمان، بسیاری از مردم به شدت با این سخنان مخالفت کردند. سخنرانی مارتین لوتر کینگ شیوا، منطقی و پر هیجان بود و هم‌زمان ناخشنودی و دلسردی‌اش را باید در زمان صحبت منتقل می‌کرد.

مارتین لوتر کینگ رهبری محمد علی کلی را به رسمیت می‌شناخت، حتی با این‌که از نظر سیاسی و دینی خود را جدا از وی می‌دانست. چه با هر کدام از مواضع آن‌ها موافق باشید یا مخالف، نمی‌توانید تاثبرگذاری و سادگی صحبت‌های محمد علی را انکار کنید که بسیار برای همه‌ی علاقه‌مندان به رهبری آموزنده است.

 

نظر شما در مورد محمد علي كلي چیست؟ آیا با نکات این نوشته موافقید؟

پیشنهادات و انتقادات خودتون رو در بخش نظرات بنویسید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به این مطلب چه امتیازی می دهی؟

2.125 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 2.13 (32 رای)

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • فرهاد

  و درنهایت روزی انسان تبدیل به باورهایش میشود.
  مطمنا محمد علی کلی روزی همچین باوری داشته که روزی از من در همه جای دنیا صحبت خواهد شد حتی پس از مرگ و این چنین هم شد.

 • ‌۲۶ جمله ماندگار از محمد علی کلی

  - روزنامه دیلی میل، مجموعه‌ای از جملات وی را به چاپ رساند که در زیر می‌آید:

  مثل یک پروانه در آسمان شناورم. مثل یک زنبور نیش می‌زنم. دست‌های تو نمی‌توانند آنچه چشم‌هایت می‌بینند را بزنند.

  اگر ذهنم بتواند تصورش کند و قلبم باورش کند، مطمئنا به آن خواهم رسید.

  من برترین نیستم بلکه فوق برترین‌ها هستم. نه تنها حریف را ضربه فنی می‌کنم، بلکه راندش - که در آن حریف را ضربه فنی کنم - را هم انتخاب می‌کنم.

  متواضع بودن خیلی سخت است وقتی به اندازه من بزرگ باشید.

  یونانی‌ها می‌گویند تو از کاسیوس افسانه‌ای هم بهتر هستی.

  این وظیفه من است. علف‌ها سبز می‌شوند. پرنده‌ها پرواز می‌کند. موج‌ها روی شن‌ها می‌کوبند و من هم حریفان را له می‌کنم.

  هر روز طوری زندگی کن که انگار روز آخر عمرت است زیرا سرانجام وقت رفتنت فرا می‌رسد.

  مردی که دیدگاهش در 50 سالگی مثل دیدگاهش در 20 سالگی است، 30 سال از عمرش را تلف کرده است.

  من با یک تمساح کشتی گرفتم. با یک وال جنگیدم. به برق دستبند زدم. رعد را به زندان انداختم. همین هفته پیش یک صخره را کشتم. یک سنگ را مجروح کردم و یک آجر را راهی بیمارستان کردم. من آن قدر پست‌فطرتم که داروها را هم بیمار می‌کنم.

  آن قدر سریعم که شب گذشته وقتی چراغ را خاموش کردم، پیش از خاموشی اتاق در رختخوابم بودم.

  بوکس یعنی تعدادی سفیدپوست در حال تماشای دو سیاهپوست که همدیگر را می‌زنند.

  کاسیاس کلی نام برده‌ای من است. من آن را انتخاب نکردم و آن را نخواستم. من محمد علی هستم؛ یک نام آزاد و از مردم می‌خواهم وقتی با من صحبت می‌کنند از این نام استفاده کنند.

  از هر لحظه تمرین متنفر بودم ولی به خودم گفتم «جا نزن! سختی بکش و تمام عمرت را مثل یک قهرمان زندگی کن!»

  فقط مردی که طعم شکست را چشیده می‌تواند به اعماق روحش برود و نیروی لازم برای پیروزی را بیرون بکشد.

  در مبارزه‌ها لذتی نیست ولی در بعضی مبارزه‌هایم لذت برد را چشیده‌ام.

  من بهترینم. این را قبل از این که متوجه بشم بهترینم هم گفته بودم.

  غیرممکن تنها یک کلمه است که متعلق به افرادی است که برایشان آسان‌تر است، در دنیا زندگی کنند تا این که به دنبال قدرتی باشند تا آن را تغییر دهند. غیرممکن یک حقیقت نیست بلکه یک باور است. غیرممکن اظهارنظر نیست بلکه شهامت است. غیرممکن بالقوه است. غیرممکن زودگذر است. غیرممکن هیچ است.

  روزها را نشمار، آنها را ارزشمند کن!

  قهرمان‌ها در باشگاه‌ها به وجود نمی‌آیند. قهرمان‌ها چیزی در اعماق وجودشان نهفته است؛ یک انگیزه، یک رویا و یک هدف. آنها باید تا لحظه آخر استقامت داشته باشند،‌ باید کمی سریع‌تر باشند، باید مهارت داشته باشند و بخواهند ولی خواستن باید از مهارت بیشتر باشد.

  در خانه، آدم خوبی هستم ولی نمی‌خواهم دنیا این را بداند.

  حتی اگر در خواب من را شکست دادی، بهتر است بیدار شوی و عذرخواهی کنی.

  شوخی کردن من با گفتن واقعیت‌هاست. این بامزه‌ترین شوخی دنیاست.

  بی‌ایمانی باعث می‌شود مردم از چالش‌های جدید بترسند. من به خودم ایمان دارم.

  متنفر شدن از مردم به خاطر رنگ پوست‌شان اشتباهی محض است. موضوع این نیست که از چه رنگ پوستی متنفرید بلکه مسئله این است که تفکر شما کاملا اشتباه است.

  وقتی برای هدفی می‌جنگید، چیزی از دست نمی‌دهید. فکر می‌کنم بازنده واقعی کسی است که هدفی ندارد.

  من آمریکا هستم. من بخشی هستم که تو آن را نخواهی شناخت ولی به من عادت کن. یک سیاه‌پوست مطمئن، سریع. نام من متعلق به تو نیست. دین من مثل تو نیست. هدف‌هایم به خودم تعلق دارند، پس به من عادت کن!

 • مخمدشوشتری

  من عاشق محمدعلی کلی بودم وهستم هیچوقت آن لحظه ازخاطرم پاک نمیشودوقتیکه ساعت 5صبح15راندمسابقه باجوفریزررانگاه کردیم وباچشمان اشکبارسالن تلویزیون دانشگاه راترک کردیم اوازهمه رهبران دنیابزرگتربودوخیلی بی ادعا
  لطفااگرامکان دارداین عکسهارابرایم بفرستید
  سپاس فراوان

درس‌های رهبری از اسطوره‌ی ورزش محمد علي كلي - 2.1 out of 5 based on 32 votes

جدیدترین مطالب سایت