ویدئوهای آموزشی روانشناسی - کلیپ های روانشناسی - سخنرانان ایران

به نظر شما ریشه چاقی شما درکجاست؟

اگر با افراد چاق هم‌نشین شده باشید یا خودتان چاق باشید معمولا دلایل زیادی را از این افراد می‌شنوید. این دلایل که بیشتر ساخته ذهن افراد می‌باشد بیشتر برای این بیان می‌شو‌د تا توجیهی باشد برای رفتارهایی که ما از آنها به رفتارهای چاقی نام می‌بریم.

در مورد رفتارهای چاقی به زودی به‌طور مفصل صحبت می‌کنیم ولی در این‌جا می‌خواهیم به چند نمونه از این توجیهات اشاره کنیم. برخی از این دلایل تاثیر بسیار کمی و بعضی دیگر تاثیر بیشتری را در چاقی افراد دارا هستند. به این دلایل توجه کنید:

راز رسیدن به تناسب اندام ایده آل (قسمت دوم)

دلایل ژنتیکی

بیشتر افراد چاق بر این باورند که چاقی آنها ریشه در ژنتیک دارد و این پدیده به‌طور موروثی در خانواده آنها جریان داشته است. این بهانه می‌تواند بهانه خوبی باشد برای این‌که افراد دیگر هیچ کوشش و فعالیتی را در جهت کاهش وزن انجام ندهند. معمولا این دلیل زمانی شنیده می‌شود که افراد تلاشهای غیر اصولی زیاد و غیر علمی و غیر تخصصی را جهت کاهش وزن انجام داده‌اند و پس از مدتی متوجه شده اند که یا وزن کم نکرده‌اند و یا دچار برگشت وزن شده‌‌اند و شاید هم چاقتر از قبل شده‌اند. این افراد به غیراصولی بودن روشهای انجام شده توجهی ندارند و کم‌کم به این باور می‌رسند که چاقی آنها ارثی بوده است و چاره‌ای جز تسلیم در برابر غول چاقی ندارند.

لازم به ذکر است که چاقی ژنتیکی دسته‌ای از چاقی است که به صورت بیماری در فرد بروز پیدا می‌کند. این افراد که دسته بسیار کمی را نیز تشکیل می‌دهند باید ژن‌های عامل بیماری چاقی را به‌طور همزمان از پدر و مادر دریافت کنند. این به این معناست که هم پدر و هم مادر این افراد باید دارای بیماری ژنتیکی چاقی بوده باشند و نیز ژن این بیماری را نیز داشته باشند تا فرزند آنها دچار این بیماری شود. برای این‌که بدانید دارای ژن چاقی هستید یا نه می‌توانید آزمایشی ژنی مربوطه را که حدودآً به مبلغ یک میلیون پانصد هزار تومان می‌باشد را انجام دهید.


کمبود وقت

خیلی از افراد چاق بر این باور هستند که برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری باید وقت کافی داشته باشند. ترافیک و تراکم کاری یک دیگر از توجیهاتی است که افراد چاق برای رفتارهای چاقی خود می‌آوردند و در جواب این‌که چرا چاق هستید با این پاسخ روبرو می‌شوید که "ای بابا من که وقت نمی‌کنم به خودم برسم". شاید در ظاهر این بهانه درست و منطقی به ‌نظر برسد اما این نشان از دو نکته مهم دارد. اول این‌که این افراد از این موضوع غافل هستند که سلامتی اوجب واجبات است و اگر اکنون به آن فکر نکنند در آینده بهای گزافی را بابت آن باید پرداخت کنند. نکته دوم این است که این افراد بر این باور هستند که برای رسیدن به تناسب اندام باید حتماً امکانات ویژه‌ای داشته باشند. ضرورتاً پکیج ویژه‌ای باید در اختیارشان باشد از زمان مناسب، پول زیاد، لباسهای ورزشی مارک‌دار، کفش ورزشی بخصوص، ابزارهای ورزشی مناسب و چیزهایی دیگری که شاید برای ورزشکاران حرفه‌ای نیز براحتی دردسترس نباشد.


این افراد اگر بدانند که سلامتی برایشان ارمغان بیشتری به همراه می‌آورد و باید برای رسیدن به هر آن‌چیزی که در ذهنمان داریم بدن سلامت نیاز واجب آن است، به‌دنبال روشهایی می‌گردند که در کمترین زمان و با کمترین هزینه و با کمترین امکانات سلامتی و تناسب اندام را برای خودشان فراهم کنند. در شیوه تناسب اندام به روش ذهنی در دوازده هفته سعی ما بر این بوده است که تمام روشهایی که می‌تواند با کمترین امکانات و کمترین زمان افراد را به تناسب اندام برساند در اختیار دوستاران لاغری و تناسب اندام قرار بگیرد.


عادتها و رفتارها

بخش عمده‌ای از چاقی افراد به رفتارها و عادتهای غلطی مربوط است که در طول زمان از کودکی تا به امروز افراد را مستعد چاقی می‌کند. با کمی دقت و توجه در میابیم که بسیاری از عادتها و رفتارهای افراد و خانواده‌ها در امر خوراک و تغذیه بسیار غلط و غیراصولی می‌باشد. استفاده از غذاهای آماده، استفاده از فست‌فودها، استفاده از نوشابه های گازدار، استفاده از غذاهای فراوری شده، فاصله نامنظم بین وعده‌های غذایی، پرخوری‌، واکنش‌های عصبی به غذا، عدم تفکر و تعقل به آنچه خورده می‌شود و بلعیدن غذا به‌جای خوردن آن بخشی از عادتها غلطی هستند که در ما برنامه ریزی شده‌اند و حاصل همه این عادات غلط چیزی جز چاقی و بهم خوردن تعادل بدن و رسیدن به شرایط عدم تناسب اندام است.


شما خواننده عزیز توجه کنید اگر چاق هستید کدام یک از این دلایل را برای چاقی خود قبول دارید. تجربه شخصی نگارنده که بیش از 40 کیلو اضافه وزن داشته و اکنون با کاهشی بیش از 35 کیلو در حال آموزش شیوه های مدرن لاغری با رویکرد ذهنی می‌باشد بر این است که برنامه‌های غلط ذهنی و عادتهای نامناسب رفتاری دلیل اصلی چاقی در بین افراد می‌باشد. در مقالات بعد در مورد مسائل مهمی که به ایجاد چاقی و بدست‌آوردن تناسب اندام کمک می‌کند توضیحات جالبی ارائه خواهد شد.

در ادامه این ویدئو همراه ما باشید ...

 

دانلود با کیفیت بالا

قسمت سوم این ویدئو بزودی منتشر میشود ...

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به این مطلب چه امتیازی می دهی؟

3.8125 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.81 (8 رای)

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد
راز رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل (قسمت دوم) - 3.8 out of 5 based on 8 votes

جدیدترین مطالب سایت