تبریک سال نو

زبان انگلیسی - آموزش زبان - آموزش زبان انگلیسی

امروزه برخي از مردم به خوداشتغالي به عنوان يكي از مسيرهاي ترقي شغلي نگاه مي‌كنند و بعضي از آنها مشاغل ثابت خود را رها مي‌كنند تا رئيس خود باشند. يكي از دلايل اصلي چنين گرايشي نسبت به پديده خوداشتغالي، شرايط جديد بازار كار است. بايد قبول كرد كه امروزه استخدام تمام‌وقت ديگر مثل گذشته رايج نيست و دولت و حتي بخش غيردولتي به جاي آنكه افراد را استخدام كنند به واگذاري و برون‌سپاري بسياري از خدمات خود مي‌پردازند.

خوداشتغال طبق معني رايج آن، يعني فردي كه خودش به تنهايي امور را سازمان‌دهي و مديريت مي‌كند و ريسك و مسئوليت موفقيت و كسب و كار خود را برعهده مي‌گيرد. اين كسب و كار در نهايت به خلق فرصت‌هاي شغلي براي ديگران مي‌انجامد. اين فرد معمولاً زمان، انرژي و منابع مالي فراواني را براي كسب موفقيت در كسب و كار خويش سرمايه‌گذاري مي‌كند. از سويي ديگر، برخي از افراد خوداشتغالي را برمي‌گزينند تا اصطلاحاً خود را از فشار "مسابقه جاه‌طلبي" خلاص كنند و از اينكه مي‌توانند به مقدار نه چندان چشمگير اما كافي پول كسب كنند راضي هستند.

اخیراً با تصویب طرح مشاغل خانگی در مجلس شورای اسلامی، که مترجمی زبان های خارجی هم جزء آنهاست، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان رشته ترجمه و به وِیژه بانوان مترجم مي‌توانند با شروع يك كسب و كار مستقل در منزل، به دنياي خوداشتغالي وارد شده و كسب درآمد نمايند. آنان با پرداختن به خوداشتغالي به فوايد بسياري همچون رضايت‌مندي شغلي، فرصت انجام كاري كه به آن علاقه دارند، تنوع كاري، فرصتي براي استفاده از خلاقيت شخصي، ساعات كاري آزادتر دست خواهند يافت. آنان مي‌توانند با گذراندن دوره های راه اندازی یک کسب و کار و کارآفرینی با ويژگي‌ها و شرايط خوداشتغالي بيشتر آشنا شده و راه‌هاي سريع تر و آسان‌تر براي دستيابي به موفقيت را فرا بگيرند.

بسياري از افراد به خوداشتغالي روي مي‌آورند تا بتوانند كارها و خدمات زيادي را كه در حال حاضر به دست پيمانكار انجام مي‌شوند، به تنهايي انجام دهند. در واقع آنها در برخي موارد با خوداشتغالي دقيقاً همان كاري را انجام مي‌دهند كه تا چندي پيش براي كارفرماي خود انجام مي‌دادند.
البته دلايل ديگري به جز دلايل اقتصادي براي ورود به عرصه خوداشتغالي وجود دارد. مثلاً فرض كنيد كه قبل از موعد مقرر بازنشسته شده‌ايد و دوست نداريد تمام وقت خود را به فعاليت‌هاي تفريحي اختصاص دهيد. در اينجا بايد به ياد داشته باشيد كه بسياري از بازنشستگان توانسته‌اند كسب و كار خود را شروع كنند. شما نيز مي‌توانيد با انجام ترجمه در خانه، ميزان درآمد خود را افزايش دهيد، زيرا معمولاً مستمري بازنشستگان بسيار اندك است. شايد شما هم به تازگي در ابتداي زندگي شغلي خود قرار گرفته‌ايد و مشغول بررسي گزينه‌هاي مختلف هستيد. احتمالاً مدرك دانشگاهي نيز داريد اما با بازار كاري مواجه شده‌ايد كه روز به روز كوچك و كوچكتر مي‌شود. بنابراين تصميم مي‌گيريد كه كسب و كار خود را شروع كنيد. در اين صورت بايد بدانيد كه مي‌توانيد روي كمك و تسهيلات برخي سازمان‌هاي دولتي همچون وزارت کار و امور اجتماعی حساب كنيد زيرا امروزه دولت كاملاً به اهميت خوداشتغالي و كارآفريني در ايجاد اشتغال و کار خانگی پي برده است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به این مطلب چه امتیازی می دهی؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

جدیدترین مطالب سایت