آموزش مهارت های موفقیت و کارآفرینی

ان ال پی - آموزش ان ال پی - آموزش nlp

[ ان ال پی - ارتباط موثر - NLP ]

.:: به کمک ان. ال.پی (NLP) می توانید سریع تر وموثر تر از قبل به اهداف شخصی خود دست یابید ::.

کسب موفقیت و برقراری رابطه دوستی و صمیت با دیگران در صدر خواسته های انسان بوده و هست. انسان ها مایلند موفقیتشان بر پایه فضیلت و برقراری رابطه دوستانه بر اساس اعتماد و احترام متقابل با دیگران بنا شود و از جمله علوم جدیدی که ما را در این امر هدایت می کند، ان.ال.پی است. این علم از اوایل دهمه 1970 .م با همکاری جان گریندر و ریچارد بندلر صورت گرفت که به مضامین برنامه عصبی - کلامی اشاره دارد. بخش عصبی بر این نکته تاکید دارد

که همه رفتارها از فرایند عصب شناختی بینایی، شنوایی ، بویایی ،چشایی و لامسه نشات می گیرد و ما به کمک حواس پنجگانه دنیا را تجربه می کنیم. در بخش کلامی این امر حائز اهمیت است که ما برای تنظیم افکار و رفتار خود و نیز ،برقراری ارتباط با دیگران از زبان استفاده می کنیم و در نهایت برنامه ریزی شامل انتخاب روش هایی است که با استفاده از آن می توانیم با سازمان دادن به نقطه نظرها و اعمالمان به نتایج مورد نظر دست یابیم.

ان ال پی چیست و چه فوایدی دارد؟

پیام ان.ال.پی این است که ما مجموعه‌ای از آموخته‌هایمان هستیم و چناچه آموخته‌های جدیدی بیاموزیم تغییر خواهیم کرد و امروزه موفقیت، توسعه و پیشرفت در تمامی جنبه‌های زندگی آموختنی است .در ادامه چهار اصل کلی و اساسی ان.ال.پی تحت عناوین :
* ارتباط موثر(راپورت)
* هنر برقراری ارتباط روشن
* هنر متقاعد کردن
* روبه رو شدن با مقاومت
بیان می شود. ضمن اینکه تمرین هایی برای دستیابی به هر مرحله ارائه می گردد.

راپورت

انسان ها به صورت های متفاوتی تربیت شده و روش های زندگی را به شکل های متعدد تجربه کرده اند، همه وجودهای یکتا و بی همتایی هستند که دارای عقاید مختلف ، قابلیت ها و هویت های متفاوت بوده و بنحو خاصی به جهان می نگرند. پس برای برقراری ارتباط با دیگران باید آنها را بخوبی شناخته و از دیدگاه های آنها درباره جهان آگاهی یابید و در این شرایط نیاز نیست که عقاید و باورهای دیگران را بپذیرید بلکه کافی است که به آنها احترام بگذارید ، و راپورت در یک عبارت یعنی برخورد با افراد به همان شکلی که در جهان هستند.


برای موفقیت به تمرین های زیر توجه کنید:
-- هم آوا شدن با سرعت تکلم مخاطبین ساده ترین راه برای ایجاد ارتباط موثر در روابط ابتدایی می باشد.
-- همگام شدن دیگر مهارتی است در زمینه های : روحیه ، زبان بدن، سرعت تکلم ... می توان به کار برد. توجه داشته باشید که در هر زمان یک مورد را انتخاب کنید.
-- حالت فردی که روی تلویزیون است را به خود گرفته و به تغییر روحیه و احساس خود توجه کنید.
-- پس از اینکه در تمام موارد خود به خود همگام شدید متوجه می شوید که به قدری با طرز صحبت ،اندیشه و رفتار مخاطب خود هماهنگ هستید که در موقعیت ذهن خوانی قرار گرفته اید.

هنر برقراری ارتباط روشن

اشخاص به سه شیوه ادراکی تجربه خود را سازمان می دهند: دیداری،شنیداری، احساسی.
طبق تحقیقات انجام شده هر یک از انسان ها در هر لحظه شیوه ادراکی خاصی را استفاده می کنند. با شناخت فرایند ادراکی خود و استفاده از آن در برخورد با دیگران می توان ارتباط موثرتری با دیگران برقرار ساخت.

-- به کلمات و عباراتی که مخاطبین شما برای توصیف تجارب خود بکار می برند توجه کرده و سعی کنید شیوه های ادراکی اصلی آنها را شناسایی کنید.
-- کلمات و عبارات   مشخص شده را در دفتری یادداشت کنید.
-- بدون خروج از شیوه های ادراکی خود کلمات مشابه دیگر را نیز بکار ببرید.
-- در مالمه با دیگران گوش دادن پویا را تمرین کنید و عبارات مورد استفاده دیگران را برای نشان دادن درکتان از منظور آنها بازگو کنید و در چارچوب شیوه ادراکی آنها بمانید.

هنر متقاعد کردن

در زمینه انتظاراتی که از دیگران دارید قبل از هر چیز باید بدانید که چه می خواهید و بعد برای رسیدن به آن تلاش کنید و خواسته خود را به شکلی مطرح سازید که برای مخاطب شما مفهوم داشته باشد. استراتژی تصمیم گیری مخاطب را بشناسید ، واکنش های مثبت او را تقویت کنید و بدین ترتیب با بهره گیری از پیشنهادهای تلویحی - سوال ها و فرمان ها- شرایط را برای پذیرفتن نقطه نظرهای خود مساعد سازید و سرانجام با خلاصه کردن گفته های مخاطب خود و یا مولفقت با گفته های او زمینه را برای صحبت بیشتر آماده نمایید و با ساکت ماندن یا مخالفت با نقطه نظرهای او به گفتگو پایان دهید.-- برای دستیابی به خواسته هایتان موارد ذکر شده را تمرین کنید و مخالفت دیگران را عاملی مثبت تلقی کنید.
-- شیوه های تصمیم گیری مخاطبین خود را شناخته و در زمان قبولاندن نقطه نظر خود به آنها از این شیوه ها استفاده کنید.
-- با افرادی که ارتباط عاطفی و یا شغلی دارید سازگار شده و به لذت حاصل از آن ارتباط توجه کنید.
-- به پیشنهادهای تلویحی دیگران توجه کنید تا دوستان حقیقی خود را بشناسید(از حیث نقطه نظرات مشترک)
-- فهرستی از عباراتی که مایلید دیگران در ارتباط با شما به کار ببرند تهیه کرده و سعی کنید خودتان در گفتگو با دیگران از آن استفاده کنید سپس به اثرات آن بر دیگران و در درون خود توجه کنید.

روبه رو شدن با مقاومت

مهمترین و ابتدایی ترین نکته این است که مقاومت را چیزی بدانید که بر آن کنترل دارید. با اشخاص به گونه ای رفتار کنید که هر کس خود را یم برنده در نظر بگیرد و احساس پیروزی کندو شرایط پیروز شدن یکی و باختن دیگری به نفع هیچ کس نیست پس با طرح سوالات مختلف و ارائه پیشنهاد،اشخاص را به صحبت تشویق کنید. با همگام شدن با مقاومت کننده، همچنین کاهش اطمینان به دیگران ، تحلیل علت مساله و ارائه راه حل ، مقاومت در برابر تغییر را کاهش دهید. اساسی تر از همه اینکه در ابتدای ارتباط با افراد مقاومت کننده زمینه توافق یا مشترکی با مخاطب خود بیابید و روند ارتباط را بیشتر روی آن نقطه مشترک ادامه دهید.

-- در برابر افراد مقاوم نقاز مشترک در گفتار و اعمالشان را مورد توجه قرار دهید.
-- به احساسات خود هنگام مقاومت شخصی در برابرتان توجه کنید. همچنین جنبه های تدافعی خود را کشف کنید و به مرود مشترکی دست پیدا کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به این مطلب چه امتیازی می دهی؟

3.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.20 (10 رای)

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد
ارتباط موثر و موفق با ان. ال . پی (NLP) - 3.2 out of 5 based on 10 votes

جدیدترین مطالب سایت