آموزش مهارت های موفقیت و کارآفرینی

سخنرانی - آموزش فن بیان - فن بیان - مهارت های ارتباطی

چگونه يك سخنرانی خوب ارائه كنيم

 

چه در حضور يك نفر و چه در حضور يك جمعيت پنجاه نفره، مي‌توان بر ترس و خجالت ناشي از سخنراني غلبه كرد.

سخنرانی مهارتي است كه همه مي‌توانند با تمرين، آن را بياموزند. با استفاده از ابزار ارتباطي زير، ياد بگيريد كه چطور با اعتماد به نفس صحبت كنيد و اجرايي جالب توجه داشته باشيد.

ارتباط چشمي

يك ارتباط چشمي خوب كمك مي‌كند تا مخاطب احساس آرامش بيشتري نمايد و در توانايي‌هايي كلامي شما نيز اعتماد به وجود مي‌آورد. ارتباط چشمي خود را (پيوسته) حفظ كنيد؛ براي اينكار بايد آنقدر بر متن سخنرانی خود تسلط داشته باشيد كه فقط هرازگاهي نياز به نگاه كردن به متن خود پيدا کنيد.چند چهره صميمي را ـ كه به مضمون سخنان شما واكنش نشان مي‌دهند ـ در بين حضار پيدا كنيد و سخنرانی خود را با تمركز بر روي آنان انجام دهيد. در هر نوبت، ارتباط چشمي خود را چهار تا پنج ثانيه حفظ كنيد و سپس به سراغ نفر بعدي برويد.

ارتباط چشمی در سخنرانی یعنی همه چیز

 10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

طرز ايستادن و حركات بدن

صحيح ايستادن نشان دهنده اعتماد به نفس است. محكم بايستيد. حركات بيش از حد ممكن است حواس شنوندگان را پرت كند.
طبيعتا در هنگام ايستادن دستان خود را در كنار بدن قرار مي‌دهيد. براي تاكيد بر روي نكات مهم، از حركاتي استفاده كنيد كه آهسته و دقيق و در عين حال طبيعي باشند.
به عاداتي كه ممكن است داشته باشيد، توجه كنيد؛ عاداتي مثل دست روي دست انداختن، تكيه دادن به ديوار يا با خودكار به جايي زدن. اين كارها نيز مي‌تواند حواس مخاطبان شما را پرت كند يا به آنها بگويد كه شما (نسبت به موضوع) بي‌علاقه و يا اينكه دستپاچه‌ايد.
سخنرانی خود را در مقابل آينه تمرين كنيد تا نحوه اجرا و حركات بدن خود را بررسي كرده و در صورت لزوم آنها را تغيير دهيد. شيوه‌هاي متفاوتي را مورد آزمايش قرار دهيد تا در مجموعه حركات و ژست‌هاي خود به آن هماهنگي كه با آن احساس راحتي مي‌كنيد، برسيد و همان را در برابر حضار به كار ببريد.
10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

حالت چهره

وجود صميميت در حالت و حركات چهره‌ كمك مي‌كند تا رابطه‌اي گرم و مثبت با مخاطبان خود بوجود آوريد. خنده‌اي كه شما به چهره داريد به مخاطب مي‌فهماند كه شما هم يك انسان و (در نتيجه) قابل اعتماديد، و بدين ترتيب به آنان اين فرصت را مي‌دهد كه نظرات شما را بپذيرند. حالت چهره شما (در حقيقت) بيانگر حال و هواي سخنان شماست و مخاطبتان را (در سخنراني) درگير مي‌كند.

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

لباس مناسب
انتخاب خوب لباس كمك مي‌كند تا براي مخاطب خود احترام قايل شويد. قبل از حضور در محل سخنراني، نظر ديگران را در رابطه با نحوه انتخاب لباس و نيز تناسب آن با مناسبت مربوطه جويا شويد.

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)


مقالات سخنرانی و فن بیان


رسا بودن صدا

گاهي آهنگ و لحن كلام اثري به مراتب قويتر از محتواي آن دارد. با تمرين كردن، احساس و انرژي را به صداي خود بيفزاييد. شما مي‌توانيد با رعايت موارد زير، گفتار خود را تنوع ببخشيد:
بالا بردن و پايين آوردن صدا
تغيير دادن سرعت كلام به منظور تهييج مخاطب
استفاده از مكث و سكوت بجاي گفتن «آه»، «اووم»، «راستش»
كم و زياد كردن دانگ صدا براي تاكيد بر روي نكات مهم و درگير نمودن مخاطب
انرژي بخشيدن به صدا به اين منظور كه صدا خسته‌كننده و بي‌روح نباشد، وتمرين روزانه و ضبط صدا براي پي بردن به نكات نيازمند تغيير

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

درگير كردن مخاطب

با پرسيدن سوال، صحبت مستقيم و علاقه‌مند كردن مخاطبان، آنان را در سخنراني خود درگير كنيد. اين كار باعث مي‌شود با مخاطب خود يك ارتباط راحت برقرار كنيد.
با استفاده از جملاتي جذاب در ابتداي كار، عكس، نقشه يا بخش‌هايي از يك فيلم، و يا درخواست كمك از خود حضار، آنها را در بحث خود درگير كنيد (شركت بدهيد).

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)


شوخ طبعي

غرض از شوخي اين نيست كه نقش يك كمدين را بازي كنيد بلكه به اين وسيله بايد فضايي آرام را بوجود بياوريد و با مخاطب خود مزاح كنيد. شوخي مي‌تواند وجه تمايز يك سخنراني معمولي و يك سخنراني عالي به حساب آيد که بیشتر موجب جذابیت فرد می شود.
اگر در گفتار خود كمي شوخي به خرج دهيد، مخاطب پي مي‌برد كه شما نيز انسانيد و در عمل نيز يادگيري انسان هنگام انبساط خاطر بيشتر است. سعي كنيد در سخنان خود داستان‌هاي شخصي و وقايع جاري را بگنجانيد تا سخنراني‌تان خشك نباشد.

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

كنترل اضطراب

اكثر افراد از سخنراني در جمع هراس دارند، حتي بيشتر از مرگ. همه هنگام صحبت در برابر جمع به ميزان معيني اضطراب دچار مي‌شوند، اما نكته اينجاست كه نبايد به اين اضطراب پايان داد بلكه بايد آن را كنترل كرد.
درست قبل از ايراد سخنراني چند نرمش تنفسي عمقي انجام بدهيد تا كمي آرامش پيدا كنيد.
از اضطراب خود براي هيجان بخشيدن به سخنراني خود استفاده نماييد.
به خاطر داشته باشيد كه از شما براي ايراد سخنراني دعوت شده است چرا كه شما حرف مهمي براي زدن داشته‌ايد.
همه خواستار موفقيت شما هستند.


صحبت كردن در جمع مهارتي است كه شما مي‌توانيد آن را با تمرين و ممارست بياموزيد.

مهار كردن اضطراب و نيز تمرين و تكرار فنون فوق در سخنراني‌ مي‌تواند برايتان موفقيت به همراه آورد.

 

برای مشاهده محصول کلیک کنید

پکیج آموزشی فن بیان و اصول سخنوری

سخنرانی در جمع برای اغلب افراد كار دشواری است. اگر مـی خـواهـیـد انـسـان موفـقی باشید، باید بر تكنیـكهـای فن بیان و مهارت های ارتباطی تسلط پیدا نموده و یا حداقل هنگام صـحبـت در یك جمع احساس راحتی كنید. 
برای مشاهده محصول کلیک کنید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به این مطلب چه امتیازی می دهی؟

3.9118421052632 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.91 (380 رای)

مجموع رتبه (5)

4.5 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • پارسا

  سلام من مطابتون داخل وب سایتم استفاده کزدم شما راضی هستید؟لینک مقاله های سایت رو هم قراار دادم

 • Nabil Ahmadi

  سلام خدمت شما سوالی داشتم
  چگونه میتوانیم یک سخنران موفق باشیم

 • عبدالکریم

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره

  با درود خدمت مدیر سایت ! واقعا مطالب عالی و کاربردی بود به نشر بیشتر مطالب مهم ، موفق باشید

 • سلام دوست عزیز
  سپاس از توجه شما
  موفق و پیروز باشید.

 • سعید مجد

  ببخشید یک سوالی دارم : به نظر شما آیا کسی که از دوستان خودش ماشین مدل بالا قرض میگیره تا خودش رو یک سخنران پولدار و موفق نشون بده ، آیا این فرد دارای عزت نفس هست ؟

 • سلام روز بخیر دوست عزیز
  سوالی که شما مطرح کردین خیلی کلی و بستگی به شخصیت آن فرد داره ،و باید شرایط در نظر گرفته شود.
  و سوالتونو به صورت مشخص مطرح بفرمائید.
  موفق و پیروز باشید.

 • گروه آموزشی آنلاین ام ال ام

  دارای رتبه 4 از 5 ستاره

  با سلام به تمام اعضای محترم سایت سمینار ما.
  مطالب تون رو همواره دنبال میکنم. واقعا مطالب مفیدی منتشر میکنید.
  از زحماتتون برای انشار مطالب واقعا تشکر میکنم.
  موفق باشید.

 • سلام دوست عزیز
  سپاس بی کران از لطف و توجه شما
  شاد و پیروز باشید.

 • محمد ثاقب (روښاند)

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره

  سلام علیکم، من (محمد ثاقب روښاند) از کشور افغانستان.
  به دلیل اینکه اول نمره صنف خود هستم و به تشریح درس های خود در صنف و دیگر جاها میپردازم، نیازمند بودم تا یک سخنران خوبی باشم. الحمد لله با خواندن مطالب در سایت شما بسیاری چیزها را آموختم. از شما جهان سپاس که خادم مرم هستید.
  مؤفق باشید. تشکر.

 • شفیق شایق

  سلام و عرص ادب به شما دوست گرامی در قدم نخست سپاس مندم که مت بسیار مفید را ایرایه کردین در کل برایم خیلی کمک کرد تا بعضی از مشکلاتم را در رابطه سخن رانی خوب حل کرد . من هر قدر تمرین کردم باز هم نتوانستم که اضطراب خود را کنترول کنم .
  با اماده گی و حمت بالا میخواهم سخن رانی کنم . ولی زمانیکه در حضور جم قرار میگیرم نمیتانم سخنی بگویم یعنی انقدر استرس برایم ایجاد میشود که موضوع را که باید گفت فراموش میکنم یا هم گدود میشود . نمیدانم چرا . علتش استرس زیاد است یا هم احساس که پیش خودم ایجاد مشود که ا یا این همه اشخاص به من متوجه استن چی فکر میکنن همچون چیزا . میخواهم یک راه خوب تر و بهتری برایم پشنهاد کنید تا از این مشگل رهای پیدا کنم

 • وحید رسولی فرد

  عالی و فوق العاده بود.چند روز مونده به سخنرانیم. این مطلب واقعا بهم کمک کرد.با تشکر
  ***

  آخرین بار در تاریخ حدود 4 سال قبل توسط مدیریت سایت ویرایش شد
 • Rezvan

  دارای رتبه 4.5 از 5 ستاره

  ممنون درحدی کمکم کرد چون من مجریگری روخیلی دوست دارم خیلی بدردم خورد.

 • محسن بهاری

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره

  با سلام و احترام . خیلی ممنونم از مطالب خوبی که در زمینه سخنرانی در سایت قرار دادین . من بخاطر اینکبه حقیقتا وقت نمیکنم در کلاسهای حضوری شرکت کنم تمایل دارم بصورت غیر حضوری اموزش فن باین و سخنرانی را یاد بگیرم ولی مشکلی که دارم نمیتونم خودم را مجاب کنم که طی یک برنامه دقیق و منظم آموزشها را یاد بگیرم بقول معروف تا مجبور نباشم و کسی اجبارم نکنه تنبلی میکنم . ولی تصمیم گرفتم بر این ضعف غلبه کنم تا بتونم به اهدافی که دارم و یکی از مقدمات رسیدن به این موفقیتها داشتن فن بیان خوب و برخورداری از قدرت کلام قوی و تاثیر گذار هست .فقط شما در سایت دو تا محصول در باره فن بیان و اصول سخنرانی قرار دادین و من در حال حاضر میتونم فقط یکیشون تهیه کنم بنظر شما کدام واسه من مناسبتره .ممنونم

 • سلام آقای بهاری عزیز . روز شما بخیر و شادی . اغلب هموطنان بخاطر مشغله امکان حضور در دوره های حضوری را ندارند و به همین دلیل سایت سمینار ما محصولات غیر حضوری در غالب صوتی و تصویری از دوره های برگزار شده را بصورت کارگاهی و استودیویی برای این دسته از مخاطبان که علاقه به آموزش دارند را آماده کرده است .برای رسیدن به موفقیت باید حتما اموزش مداوم را در برنامه خود داشته باشیم و اگر فرصت نداریم در کلاسهای حضوری شرکت کنیم باید بتوانیم از برنامه ها و محصولات غیر حضوری بهرمند شویم .توضیحات و قسمتهایی از دوره ها هم در صفحه محصول مورد نظر وجود دارد که میتواند برای شناخت و تطبیق آن با نیاز شما به شما کمک کند. چون اولویتها و سلایق هر کس شخصی میباشد من نمیتونم برای تهیه محصولات به شما پیشنهاد خاصی داشته باشم ولی با مطالعه صفحه محصول مطمئنا میتوانید به انتخاب بهتری دست پیدا کنید .براتون آرزوی موفقیت دارم و ممنونم از شما که با سایت ما همراه هستید

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی) - 3.9 out of 5 based on 380 votes

جدیدترین مطالب سایت